تبلیغات

عضویت در سایت پرسش و پاسخ رایج جوانان

تبلیغات
عضویت در سایت
مطالب ارسالی
لینک دوستان
آمار و اطلاعات سایت
» بازدید های امروز : 1
» بازدید های دیروز : 1
» بازدید های این ماه : 1
» کل بازدید ها : 1
» تعدادکل مطالب ارسالی:
Free Page Rank Tool

بهترین هدیه به آقایان!

بهترین هدیه به عشق خود

تمامی مباحث و مطالب این وبسایت مطابق با کشور عزیزمان ایران می باشد 

آموزش کارامد افزایش قد

عضویت در سایت

» همسریابی با اطمینان خاطر
ارسال شده توسط : معتمد | در تاریخ : جمعه 14 اسفند 1388 | موضوع : درباره ازدواج و انواع آن!، 

همسریابی با اطمینان خاطر -javananbian2.mihanblog.com

ترویج معیارهای قرآنی انتخاب همسر اقدام هماهنگ نهادهای فرهنگی را می‌طلبد

گروه اجتماعی: تمامی سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی، حوزوی و ارشادی باید به صورت هماهنگ و هم‌زمان در زمینه ترویج و تثبیت معیارهای قرآنی انتخاب همسر اقدام و جوانان را در این امر خطیر راهنمایی كنند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا) لزوم پرداختن به مقوله ازدواج و واكاوی ریشه‌های آن در كلام قرآن و منظر دین، سرویس اجتماعی ایكنا را بر آن داشت تا اقدام به طراحی سوژه‌ای با عنوان «همسرگزینی از نگاه قرآن» كند كه ضمن بررسی این مسئله و چالش‌های آن در جامعه امروز، به احصای راهكارهایی برای بهبود شرایط فعلی بپردازد.

گفت‌وگو با كارشناسان قرآنی، جامعه‌شناسان، روان‌شناسان و مسئولان سازمان‌های مرتبط در این حوزه و برگزاری نشست‌های تخصصی با خبرگان این حیطه بخشی از فعالیت‌های انجام شده در موضوع همسرگزینی از نگاه قرآن و چالش‌های جامعه امروز بود كه در بخش نخست این گزارش به نظرات بسیاری از این كارشناسان اشاره شد و در این قسمت نیز به اظهارنظر دیگر كارشناسان خواهیم پرداخت.

«امان‌الله قرایی‌مقدم» دكترای جامعه‌شناسی و آسیب‌شناس خانواده با تأكید بر مقوله انتخاب همسر با معیارهای لحاظ شده در قرآن كریم گفت: در دنیای امروز ذهنیت مادی بر جوامع حاكم و معنویت كم رنگ شده است و فخر‌فروشی، اسراف و تبذیر در جوامع بشری گسترش پیدا كرده است و جامعه ما نیز از این قاعده مستثنی نیست كه این مسئله باعث شده جوانان در امر همسرگزینی ملاك‌های مادی را در اولویت قرار دهند و به معنویت كمتر توجه كنند.

وی تصریح كرد: وقتی شخصی با دیدگاه مذهبی و ایمان به خداوند همسر خود را انتخاب می‌كند باعث می‌شود كه زندگی موفق‌تری داشته باشد و در مجموع جوامعی كه نقش دین در آن قوی‌تر است، آسیب‌های اجتماعی آن كمتر است.
قرایی:
وقتی شخصی با دیدگاه مذهبی و ایمان به خداوند همسر خود را انتخاب می‌كند باعث می‌شود كه زندگی موفق‌تری داشته باشد و در مجموع جوامعی كه نقش دین در آن قوی‌تر است، آسیب‌های اجتماعی آن كمتر است

ایكنا در این سوژه به سراغ سرهنگ «رضا غنی‌لو» معاون اجتماعی و ارشاد فرماندهی انتظامی تهران بزرگ نیز رفت كه به گفته این مقام مسئول مولفه‌های مورد تأكید قرآن در امر ازدواج می‌تواند جامعه و جوانان را در امر انتخاب و ازدواج به سوی تعالی پیش برد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم انتظامی با تأكید بر نقش دستگاه‌های مختلف در معرفی الگوهای برتر و قرآنی ازدواج گفت: دستگاه‌های دولتی به صورت غیرمستقیم به معرفی الگوهای قرآنی ازدواج بپردازند، نقش گروه‌های مرجع مانند خانواده، دوستان، معلمان در این زمینه بی‌بدیل است و باید جوان را در این زمینه راهنمایی كنند.

«زهره طبیب‌زاده نوری» رئیس مركز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینكه در جامعه امروزی، اینترنت و تلفن وسیله‌ای برای انتخاب همسر شده است افزود: جوانان در انتخاب همسر به جای توجه به معیارهای اسلامی و انقلابی به صورت سطحی و از طریق وسایل ارتباطی مدرن ازدواج می‌كنند.

وی در ادامه به تغییر الگوهای ازدواج در جامعه اشاره كرد و افزود: در جامعه امروز بیشتر الگوهای ازدواج بر مبنای تجمل‌گرایی و چشم‌ و هم چشمی بوده و در اكثر اوقات انتخاب همسر از طریق تماس‌های الكترونیكی همراه با آشنایی‌های سطحی انجام می‌شود و درنهایت اعتماد میان دختران و پسران زودگذر و گذرا و بدون وجود عشق و علاقه و پایداری است.

معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده با اشاره به راهكارهای این معضل یادآور شد: خانواده‌ها در صورتی كه ارتباط درست و منطقی با جوانان خود برقرار كنند و اعتماد دختران و پسران را به خود جلب كنند می‌توانند با ایجاد فضایی آرام در محیط خانه آنان را در انتخاب همسر كمك كرده و تجربیات خود را به همراه آموزه‌های دینی به آنان انتقال دهند.

ترغیب جوانان برای انتخاب همسر با مولفه‌های قرآنی از وظایف روحانیون و فرهیختگان است

حجت‌الاسلام والمسلمین «محسن غرویان» عضو هیئت علمی مدرسه عالی امام خمینی(ره) از دیگر كارشناسان مخاطب ایكنا در این سوژه بود، وی با یادآوری وظیفه روحانیون، علما، فرهیختگان و دانشگاهیان در ترغیب جوانان برای انتخاب همسر همراه با مولفه‌های قرآنی، گفت: افراد فرهیخته و دارای بینش قرآنی و عرفانی در این زمینه باید به وظیفه خود یعنی هدایت جامعه بشری توجه داشته و ارزش‌های معنوی را به جوانان و خانواد‌ها معرفی كنند.

وی ادامه داد: ورودی فكر و اندیشه انسان تغییر‌پذیر است و برای تغییر فكر جامعه و ایجاد فرهنگ ازدواج اسلامی و انتخاب درست هر سازمان بنا به ماهیت و وظیفه خود می‌تواند تاثیرگذار باشد، امر ازدواج به این دلیل كه به تمامی اقشار جامعه مربوط می‌شود نباید تنها به سازمان یا وزارت‌خانه خاصی محدود شود.
حجت‌الاسلام غرویان:
افراد فرهیخته و دارای بینش قرآنی و عرفانی در زمینه همسرگزینی قرآنی باید به وظیفه خود یعنی هدایت جامعه بشری توجه داشته و ارزش‌های معنوی را به جوانان و خانواد‌ها معرفی كنند

«سعید پورعلی» معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با بیان این كه ترویج مولفه‌های مورد نظر قرآن در امر همسرگزینی با آموزش صرف حل نمی‌شود، بر این مسئله تأكید كرد كه معیارهای مورد نظر اسلام در حوزه انتخاب همسر از نظر ذهنی مورد پذیرش اكثر جامعه قرار گرفته است اما این اصول در عمل با بی‌توجهی روبه‌رو است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی كاهش آسیب‌های روحی و روانی فردی و اجتماعی، همچنین ارتقای تعالی جامعه را از دیگر ثمرات بهره‌مندی از معیارهای قرآنی در گزینش همسر دانست و اظهار كرد: تشكیل خانواده باید بر مبنای معرفتی و آگاهی عمیق از معارف دینی شكل گیرد به ویژه كه جایگاه رفیع این نهاد در مبانی اسلامی مورد تأكید قرار گرفته است.

شناخت اخلاق و تدین در زمینه گزینش همسر مورد غفلت واقع شده است

سرویس اجتماعی ایكنا در پیگیری موضوع همسرگزینی با معیارهای قرآنی با آیت‌الله «محمدعلی تسخیری» دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز به گفت‌وگو پرداخت، وی تأكید كرد كه در جامعه امروزی تا حدودی توجه به شناخت اخلاق و تدین در زمینه گزینش همسر مورد غفلت واقع شده است كه سازمان‌ها و نهادهای مسئول می‌توانند با تشویق و توجه به معیارها و ملاك‌های انتخاب همسر بر اساس مبانی دین اسلام و فرمایشات قرآن از یك سو و تهیه تسهیلات ازدواج از سوی دیگر در جهت تحقق و ایجاد فضای مودت و رحمت حركت كنند و در زمینه شناخت متقابل در این زمینه گام بردارند.

آیت‌الله تسخیری با مطرح كردن این موضوع كه تمامی ارگان‌هایی كه مسئولیت ساختن یك جامعه اسلامی خالص را بر عهده دارند در این زمینه مسئول هستند، گفت: ارگان‌های فرهنگی، حوزوی و ارشادی باید در زمینه ترویج معیارهای قرآنی انتخاب همسر و ارگان‌های اجتماعی در زمینه فراهم كردن زمینه‌های تحقق ازدواج آسان اقدام كنند.

وی با اشاره به اهمیت نقش پدر و مادر در تعیین سعادت فرزندان گفت: پدر و مادر موظف هستند با اهتمام به صفات شخصیتی فرزند خود چون؛ اعتقادات، احساسات و رفتار از شروع زندگی فرزند خود تا انتخاب همسر وی را همراهی كنند.

آیت‌الله سیداحمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران نیز معتقد است كه سعادت هر دو جهان را باید در همسرگزینی بر اساس تعلیمات دین جستجو كرد. این عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در ادامه بیان كرد: سعادت هر دو جهان با همسرگزینی بر مبنای درست حاصل می‌شود و قرآن در امر انتخاب همسر به دو ویژگی آرامش و محبت تأكید دارد.

آموزش ائمه جماعات برای ارتقای فعالیت‌های حوزه همسرگزینی قرآنی

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین «حسین ابراهیمی» رئیس مركز رسیدگی به امور مساجد و نماینده مجلس شورای اسلامی با تأكید بر نقش مؤثر مساجد و ائمه جماعات درباره معرفی مؤلفه‌های قرآنی ازدواج به خانواده، اقدامات صورت گرفته در این حوزه را مطلوب و ناكافی دانست و از آموزش ائمه جماعات برای ارتقای فعالیت‌های این عرصه خبر داد.
رئیس مركز رسیدگی به امور مساجد:
دستگاه‌های نظام اسلامی كشور ما باید همه امكانات و ظرفیت‌های خود را برای تسهیل امر ازدواج بسیج كنند تا بدین‌ترتیب همه ما در كنترل آسیب‌های فردی و اجتماعی سهیم باشیم

وی با اشاره به نقش سازمان‌ها و نهادها در ترویج معیارهای قرآنی همسرگزینی افزود: دستگاه‌های نظام اسلامی كشور ما باید همه امكانات و ظرفیت‌های خود را برای تسهیل امر ازدواج بسیج كنند تا بدین‌ترتیب همه ما در كنترل آسیب‌های فردی و اجتماعی سهیم باشیم.

ابراهیمی معتقد است كه به امور مساجد، اعطای تسهیلات به جوانان كم‌درآمد از دیگر اقداماتی است كه می‌توان از این پایگاه‌های معنوی انتظار داشت چرا كه مساجد محفل حضور افراد مؤمن و متعهدی است كه آماده خدمت‌رسانی به بندگان خدا هستند لذا ائمه جماعات می‌توانند علاوه بر استفاده از این ظرفیت در امر تهیه جهیزیه و سایر مقدمات ازدواج، پل ارتباطی امین اقشار ضعیف جامعه با این افراد خیر باشند.

نتیجه‌گیری

به گفته كارشناسان این حوزه سوق دادن جوانان برای انتخاب همسر با مولفه‌های قرآنی باید ابتدا از نهاد خانواده آغاز شود زیرا بسیاری از آسیب‌های انتخاب همسر مانند تجمل‌گرایی و چشم و هم‌چشم از این مقطع آغاز و با درایت والدین نیز به راحتی مرتفع می‌شود، همچنین نهادها و سازمان‌های فرهنگی می‌توانند با فرهنگ‌سازی بنیادی خانواده‌ها در این راه خطیر كمك كنند.

مصاحبه‌شوندگان در این حوزه با تأكید بر نقش رسانه‌های جمعی به ویژه رسانه ملی به عنوان عضوی از خانواده‌های امروزی، اظهار كردند كه این رسانه می‌تواند در بحث آموزش و مشاوره گام‌های اساسی بردارد و با تولید و پخش برنامه‌های جدید همراه با خلاقیت و به دور از كلیشه جوانان را به سمت انتخاب درست و برگزیدن مولفه‌های قرآنی در گزینش همسر هدایت كند.

به گزارش ایكنا ازدواج و همسر‌گزینی در قرآن از جایگاه بالایی برخوردار است تا جایی كه تعبیر قرآن از ازدواج ایجاد آرامش و مودت در میان مردان و زنان است و خداوند مردان و زنان را به انتخاب همسری تشویق می‌كند كه در كنار او به آرامش و مودت برسد، اسلام جایگاه بالایی برای حقوق زن و مرد در نظر گرفته و الگوهای خود را به شكل عقلانی و جهان شمول بیان كرده تا در تمام اعصار و دوران‌ها مورد استفاده قرار گیرد كه این شرایط در هیچ‌یك از فرهنگ‌ها وجود ندارد و در كشورهای اروپایی تنها در حد یك شعار است.

احیاء كردن دوباره سنت پیامبر در امر ازدواج و ازدواج ساده و آسان سبب می‌شود تا بسیاری از كاستی‌ها و تنش‌های این حوزه از بین رفته و چشم‌ و هم‌چشمی، نیازهای كاذب، خودنمایی، تكیه به مسائل مادی زودگذر و ... كم اهمیت و كم رنگ شود.
? برای مشاهده کامل به [] مراجعه کنید ?
نویسنده : معتمد ? تاریخ : 11:32 ق.ظ ? نظرات ( ) ? لینک مطلب
صفحات دیگر سایت

عضویت در سایت

عطر ماه تولد پسران و دختران

 ™ Copyright © 2008  All rights reserved © Power By : javananbian2.mihanblog.com