تبلیغات

عضویت در سایت پرسش و پاسخ رایج جوانان

تبلیغات
عضویت در سایت
مطالب ارسالی
لینک دوستان
آمار و اطلاعات سایت
» بازدید های امروز : 1
» بازدید های دیروز : 1
» بازدید های این ماه : 1
» کل بازدید ها : 1
» تعدادکل مطالب ارسالی:
Free Page Rank Tool

بهترین هدیه به آقایان!

بهترین هدیه به عشق خود

تمامی مباحث و مطالب این وبسایت مطابق با کشور عزیزمان ایران می باشد 

آموزش کارامد افزایش قد

عضویت در سایت

» دستگاه تناسلی زن
ارسال شده توسط : معتمد | در تاریخ : شنبه 1 اسفند 1388 | موضوع : متفرقه(بیشترمربوط به متاهل ها)، 

تمام موجودات زنده تولید مثل می كنند.تولید مثل- فرایندی است كه موجودات ،موجوداتی بسیار خودشان می سازند ویكی از مواردی است كه موجودات زنده را از موجودات غیرزنده متمایز می سازد.

با وجودیكه دستگاه تناسلی برای حفظ حیات گونه بشری ، ضروریست اما بر خلاف سایر سیستم های بدن برای حفظ زندگی فرد حیاتی نمی باشد .در روند تولید مثل انسان،2 نوع سلول جنسی یا گامت وجود دارد.

 گامت مرد یا اسپرم و گامت زن یا تخمك یا اوول كه دردستگاه تناسلی با وجودیكه خود زن در دوره بارداری وزایمان جنین را باردار می باشد زن برای تولید فرد جدیدی با همدیگر روبرو می شوند.دستگاه تناسلی مرد وزن هر دو برای تولید مثل حیاتی هستند ولی در هر صورت زن برای باروری تخمكش نیاز به مرد دارد .

انسان مانند سایر موجودات ویژگی های خاص خودش را از طریق ژنها كه حاملان خاص رفتار های انسانی هستند به نسل بعدی منتقل می كند .ژنهایی كه والدین به فرزندانشان منتقل می كنند همان ژنهایی هستند كودكان یك خانواده را شبیه هم می سازد و در عین حال این ژنها هر كودكی را منحصر به فرد می سازند.این ژنها از اسپرم مرد و تخمك زن كه بوسیله دستگاه تناسلی مرد و زن تولید می شوند حاصل می گردند.

دستگاه تناسلی زن چیست؟

اكثر گونه ها دارای 2 جنس هستند:مونث و مذكر.هر جنسی دارای دستگاه تناسلی منحصر به فرد خاص خودش می باشد.از نظر قیافه و ساختمانی متفاوتند ولی هر دو به طور خاصی برای تولید ،باروری و انتقال هم تخمك و هم ا سپرم طراحی شده اند

بقیه در ادامه مطلب

دستگاه تناسلی زن بر خلاف دستگاه تناسلی مرد به طور كامل در لگن خاصره قرار دارد. بخش خارجی اندامهای تناسلی زن فرج نام دارد كه به معنای پوشش .فرج كه بین پاها قرار دارد حفره ورودی واژن و همچنین دیگر اندامهای تناسلی داخل بدن را می پوشاند .

قسمت سخت قرار گرفته در بالای سوراخ واژن برجستگی عانه ( مونس پوبیس ) نام دارد.دو جفت زبانه پوستی به نام لبیا (به معنای لبهای فرج می باشد )سوراخ واژن را احاطه می كند.كلیتوریس عضو حساسه كوچك در جلوی فرج می باشد كه چین های لبیاهای واژن در این محل به هم می رسند . بین ابیاها،سوراخهایی به مجرای ادراری (كانالی كه ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل می كند)و واژن وجود دارد.زمانی كه دختران از نظر جنسی بالغ می شوند لبیا خارجی و برجستگی عانه با موی شرمگاهی (public hair ) پوشانده می شوند.

اندامهای تناسلی داخلی زن عبارتند از واژن،رحم،لوله های تخمدان و تخمدانها


واژن لوله ای عضلانی و تو خالی می باشد كه از سوراخ واژن تا رحم امتداد دارد.در یك خانم كامل حدود 5-3 اینچ (12- 8سانتی متر ) طول دارد.به علت دارا بودن دیواره های عضلانی ،می تواند منبسط و منقبض شود.این توانایی عریض یا باریكتر شدن به واژن اجازه وارد شدن چیزی به باریكی پنبه و به بزرگی جنین می دهد.دیواره های عضلانی واژن با غشای مخاطی پوشانده می شود كه آن را مرطوب و محافظت می كند. واژن 3 عمل انجام می دهد.جایی است كه آلت تناسلی مرد در طی رابطه جنسی داخل آن قرار می گیرد ، مسیری است كه نوزاد در حین زایمان ازبدن زن از آن خارج می شود و در حقیقت یك كانال زایمان محسوب می شود و نیز مسیری برای خروج خون دوره ماهانه (پریود)از رحم می باشد.

لایه بافتی نازكی با 1 یا چند سوراخ داخل آن به نام پرده بكارت تا حدودی سوراخ واژن را می پوشاند.پرده بكارت از فردی به فردی دیگر متفاوت است .پرده بكارت بیشتر زنان پس از اولین ارتباط جنسی كشیده یا پاره می شود و كمی خونریزی می كند(این خونریزی معمولاً باعث درد جزئی می شود)بعضی از زنانی كه قبلاً‌ارتباط جنسی داشته اند تغییر زیادی در پرده بكارت آنها رخ نمی دهد.

واژن با رحم یا زهدان در سرویكس (به معنای گردن)مرتبط می شود.سرویكس دارای دیواره های قوی و قطوری است.سوراخ سرویكس بسیار كوچك است (كوچكتر از نی) و به همین علت آلت مرد هرگز نمی تواند داخل بدن دختری قرار گیرد.طی زایمان،سرویكس می تواند منبسط شود تا اجازه به دنیا آمدن نوزاد را بدهد.

رحم شبیه گلابی وارونه ای است كه روكش ضخیم و دیواره های عضلانی دارد در حقیقت رحم حاوی چند عضله قوی می باشد ، این عضلات قادرند برای مطابقت با جنین در حال رشد منبسط و منقبض شوند و سپس به خروج نوزاد در حین زایمان كمك نمایند .وقتی خانمی باردار نباشد رحم فقط حدود 3 اینچ(5/7 سانتی متر)طول و 2 اینچ (5 سانتی متر )عرض دارد.

در گوشه های فوقانی رحم،لوله های فالوپ،رحم را به تخمدانها متصل می كند.تخمدانها 2 اندام بیضی شكل هستند كه در قسمت چپ و راست بالای رحم قرار دارند كه تخمك تولید، ذخیره و در مرحله ای به نام تخمك گذاری به داخل لوله های فالوپ رها می سازند .اندازه هر تخمك حدود 2-5/1 اینچ(5-4 سانتی متر)( دریك خانم كامل )می باشد.

2 لوله فالوپ وجود دارد كه هر یك به رحم متصل است.لوله های فالوپ طولی حدود 4 اینچ (10سانتی متر) و عرض معادل حدود تكه ای اسپاگتی دارند.درهر لوله مسیر باریكی به عرض سوزن خیاطی وجود دارد .در انتهای دیگر هر لوله فالوپ قسمت حاشیه داری وجود دارد كه شبیه قیف می باشد.این قسمت حاشیه دار به دور تخمدان پیچیده می شود ولی كاملاً‌ به آن متصل نمی گردد.وقتی تخمك از تخمدان خارج می شود وارد لوله فالوپ می گردد. زمانی كه تخمك در لوله فالوپ قرار دارد پرزهای ظریفی كه داخل مخاط لوله قرار دارند به خروج آن از مسیر باریك به سوی رحم كمك می كنند.

تخمدانها بخشی از سیستم مترشحه داخلی هستند چون هورمونهای جنسی زنانه ای مانند استروژن و پروژسترون تولید می نمایند.


دستگاه تناسلی زنانه چه كاری انجام می دهد؟ 

دستگاه تناسلی زنانه زن را قادر می سازد تا:

- تخمك(اوول)بسازد.

- ارتباط جنسی داشته باشد.

- تخمك بارور شده را تا زمانی كه رشد كامل كند محافظت و تغذیه كند

- زایمان كند.

تولید مثل جنسی بدون اندامهای جنسی به نام غدد جنسی انجام نمی شود. گر چه بیشتر مردم فكر می كنند منظور از غدد جنسی همان بیضه های مردانه است ولی حقیقتا هر دو جنس دارای غدد جنسی هستند:در زنان غدد جنسی ،تخمدانها می باشند. غدد جنسی زنانه گامت (تخمك های) زنانه تولید می كنند:غدد جنسی مردانه هم گامت مردانه(اسپرم)تولید می كنند.پس از بارور شدن تخمك بوسیله اسپرم ،تخمك بارور شده ، زایگوت نام دارد.

وقتی نوزاد دختری به دنیا می آید تخمدانها بیش از صدها هزار تخمك دارد كه تا شروع دوره بلوغ غیر فعال می مانند ، در دوره بلوغ ،غده هیپوفیز مستقر در بخش مركزی مغز شروع به ساختن هورمونهایی می كند كه تخمدانها را تحریك به تولید هورمونهای جنسی از جمله استروژن می كنند.ترشح این هورمونها باعث می شود تا یك دختر خانم كم كم بلوغ كامل جنسی پیدا نماید .

در انتهای دوره بلوغ ،دختران به صورت پریود به نام عادت ماهانه تخمك آزاد می كنند. تقریباً هر ماه یكبار ، در طی تخمك گذاری ،تخمدان تخمك كوچكی داخل یكی از دو لوله فالوپ می فرستد.تخمك در صورتیكه بوسیله اسپرم در همان زمان ماندن در لوله فالوپ بارور نشود خشك شده و از بدن حدود دو هفته بعد از طریق رحم خارج می گردد. این مرحله قاعدگی نام دارد.خون و بافتهای مخاط داخلی رحم تركیب شده و خون قاعدگی را بوجود می آورند كه در اكثر دختران 5-3 روز دفع آن صورت می گیرد.اولین پریود دخترمنارك نام دارد.

داشتن مقداری ناراحتی در روزهای نزدیك پریود برای دختران و زنان عادی است .سندرم پیش از قاعدگی علائم فیزیكی و روحی هم چون آكنه ( جوش ) ، نفخ شكم ، خستگی ، درد كمر ، دردناك شدن سینه ها ، یبوست ، اسهال ، ویار غذایی ، افسردگی ، زود رنجی ، و یا مشكل تمركز ح.اس و عدم كنترل استرس می باشد كه در بیشتر دختران و زنان دقیقاً‌ پیش از پریودشان رخ می دهد .سندرم پیش از قاعدگی معمولاً‌طی 7 روز پیش از شروع پریود بیشترین شدت را داراست و با شروع پریود از بین می رود.

همچنین اكثر زنان و دختران در طی چند روز اول پریودیشان احساس ناراحتی در شكم و كمر را تجربه می كنند كه به علت ترشح پروستاگلاندین ها ( ماده شیمیایی موجود در بدن كه باعث انقباض عضله صاف رحم می شود ) می باشد . این انقباضات غیر ارادی ممكنست خفیف و یا تیر كشنده و شدید باشند .

از زمان اولین پریود یك دخترحدودا دو سال طول می كشد تا سیكل های ماهانه منظم گردد . طی این مدت،بدنش با هورمونهایی كه بر اثر بلوغ تولید می شوند سازگار می شود.به طور متوسط ،عادت ماهانه خانم جوان 28 روزه است اما این طیف از23-25 روز هم می تواند باشد .

اگر زن و مردی در طی چند روز تخمك گذاری زن رابطه جنسی داشته باشند باروری می تواند رخ دهد. وقتی مرد انزال انجام می دهد(زمانی كه منی از آلت مرد خارج می گردد)بین 2/0 -05/0 اونس مایع(5/1-6/0 میلی لیتر)منی داخل واژن می ریزد.دراین مقدار اندك منی بین 75تا900 میلیون اسپرم وجود دارد،واز واژن به داخل گردن ورحم حركت می كنند تا به تخمك موجود در لوله فالوپ برسد.تنها یك اسپرم تخمك را بارور می كند. حدود یك هفته پس از اینكه اسپرم تخمك را بارور كرد،تخمك بارور شده (زایگوت)بلاستوسیست چند سلولی می شود.بلاستوسیست به اندازه سر سوزن است ودر حقیقت شبیه توپ تو خالی سلول های دارای مایع می باشد .بلاستوسیست خودش را به داخل مخاط داخلی رحم به نام آندومتر می رساند.هورمون استروژن باعث ضخیم و پرخون شدن آندومتر می گردد.پروژسترون هورمون دیگری كه از تخمدانها آزاد می شود آندومتر را ضخیم و پر خون نگه می دارد تا بلاستوسیست بتواند به رحم بچسبدومواد مغذی را ازآن جذب كند.این روند لانه گزینی نام دارد.

زمانی كه سلولهایی از بلاستوسیست تغذیه می كنند،مرحله دیگر رشد (مرحله رویانی) شروع می شود. در این مرحله سلولهای داخلی شكل مدور پهنی به نام دیسك رویانی ایجاد می شوند كه به جنین تبدیل می گردند.سلولهای خارجی غشای نازكی می شوند كه دور جنین را تشكیل می دهند.این سلولها هزاران بار تكثیر می شوند تا در پایان به جنین تبدیل می شوند. پس از تقریباً‌8 هفته ،جنین به اندازه یك انگشت شصت می شود و در عین حال تقریباً‌تمام قسمتهایش –مغزو اعصاب ،قلب و خون،معده و روده ها و عضلات و پوست شكل گرفته اند.

در طول مرحله جنینی كه از 9 هفته پس از باروری تا تولد طول می كشد،رشد و نمو ادامه دارد چرا كه سلول ها تكثیر می یابند ،حركت و تغییر می كنند.جنین در مایع آمنیوتیك داخل كیسه آمنیوتیك شناور است جنین اكسیژن و مواد مغذی را از طریق جفت (ساختمان دیسك مانندی كه به مخاط داخلی رحم می چسبد و از طریق بند ناف به جنین متصل می شود ) از خون مادر دریافت می كند.مایع و غشای آمنیوتیك از جنین در برابر ضربات و تكانهای بدن مادر محافظت می كند. بارداری به طور متوسط 280 روز (تقریباً 9 ماه ) طول می كشد .وقتی نوزادی آماده تولد است ،سرش به گردن رحم فشار می آورد و گردن رحم برای عبورجنین از واژن شروع به شل و عریض شدن می كند،مخاطی كه درگردن رحم به شكل پلاك در آمده ، شل می شود و همراه مایع آمنیوتیك از طریق واژن در هنگام پاره شدن كیسه آمینوتیك خارج می شود. وقتی انقباض های زایمان آغاز می شود دیواره های رحم با تحریك هورمون اكسی توسین مترشحه از هیپوفیز منقبض می شوند .انقباضها باعث پهن شدن و باز شدن گردن رحم می شود. پس از چند ساعت گشاد شدن ،گردن رحم به حد كافی متسع (باز)می گردد تا جنین عبور كند.نوزاد از طریق گردن رحم و در امتداد كانال زایمانی از بدن مادر خارج می شود .معمولا ابتدا سر نوزاد خارج می شود و بند ناف همراه با بدن نوزاد بیرون می آید و با خروج كامل نوزاد ، بند ناف هم كامل خارج می شود . آخرین مرحله زایمان ، خروج جفت می باشد كه امروزه مرحله پس از زایمان نامیده می شود .

پس از جدا شدن جفت از مخاط داخلی رحم،انقباض های رحم آن را همراه غشاء و مایعاتش به بیرون سوق می دهد.

مواردی كه می توانند در دستگاه تناسلی زنانه مشكل ایجاد كنند:

گاهی اوقات كودكان نیز دچار مشكلات دستگاه تناسلی می شوند.در ذیل برخی نمونه اختلالاتی كه دستگاه تناسلی زنانه را تحت تاثیر قرار می دهند ذكر می شود:

- ولووواژینیت التهاب فرج ( ولو ) وواژن است.بر اثر مواد تحریك كننده (مانند صابونهای لباس شویی ) ایجاد می شود. بهداشت فردی ضعیف (مانند تمیز كردن از پشت به جلو پس از اجابت مزاج)هم می تواند این مشكل را ایجاد كند .علائم عبارتند از قرمزی و خارش واژن و فرج و گاهی ترشح واژن.

- ممكنست این التهاب بر اثر رشد زیادی كاندیدا ،قارچی كه به طور طبیعی در واژن حضور دارد ، ایجاد شود.

- خونریزی واژنی (غیر قاعدگی ) كه اغلب به دلیل حضور جسم خارجی در واژن به عنوان مثال (كاغذ توالت فشرده ) می باشد گاه ممكنست به علت پرولاپس رحم ایجاد شود ، وضعیتی كه غشای مخاطی رحم به داخل واژن كشیده می شود و توده كوچك بافتی دوناتی شكلی ایجاد می كند كه به راحتی خونریزی می نماید و یا می تواند به دلیل آسیب ناشی از سوارشدن وسیله ای (مانند دوچرخه یا روی میله ای افتادن )یا ضربه واژنی ناشی از آزار جنسی باشد.

- چسبندگی لبهای فرج ( لبیاها ) :به هم چسبیدگی یا اتصال بین لبها كه معمولاً در نوزادان و دختران خردسال پدید می آید.گرچه معمولاً هیچ علامتی مرتبط با چنین وضعیتی وجود ندارد ولی می توانند منجر به افزایش خطر عفونت مجرای ادراری گردد. گاهی اوقات كرم استروژن موضعی برای كمك به جدا كردن لبها استفاده می شود.

مواردی كه می توانند برای تخمدانها و لوله های فالوپ مشكل ایجاد كنند:

- حاملگی خارج از رحمی( حاملگی اكتوپیك ) : زمانی رخ می دهد كه تخم بارور شده یا زایگوت به رحم منتقل نمی شود، اما در عوض در لوله فالوپ به سرعت رشد می كند.اگر زنی چنین وضعیتی داشته باشد درد شكمی شدیدی دارد و با ید هرچه سریع تر به پزشك مراجعه كند چرا كه نیاز به جراحی دارد.

- آندومتریوز: زمانی رخ می دهد كه بافتی كه تنها به طور طبیعی در رحم وجود دارد خارج از رحم شروع به رشد كند ( در تخمدانها ،لوله های فالوپ یا سایر بخشهای حفره لگن ) كه می تواند باعث خونریزی غیر طبیعی ،پریود دردناك و درد منتشر لگنی گردد.

- تومورهای تخمدانی : اگرچه نادرند ولی می توانند رخ بدهند.دختران مبتلا به تومورتخمدانی درد شكمی و توده هایی دارند كه به راحتی در شكم حس می شود. جراحی برای برداشتن آن لازم است .

- كیستهای تخمدانی : ساكها ( حفره های ) غیر سرطانی هستند كه مملو از مایع یا ماده نیمه جامد می باشند.گرچه خیلی اوقات طبیعی و عموماً بی آزارند ولی می توانند زمانی كه خیلی بزرگ شوند مشكل ایجاد نمایند .كیستهای بزرگ شاید به اندام های اطراف فشار آورد لذا باعث درد شكمی می شوند. در اكثر موارد،خود به خود از بین می روند وبه درمان نیازی نیست . اگر كسیتها دردناك باشند پزشك ممكن است به منظور توقف رشد كیستها ، قرصهای ضد بارداری را تجویز نماید و یا ازراه عمل جراحی كیستها را بردارند.

- سندرم تخمدان پلی كیستیك : تخمدان اختلال هورمونی است كه هورمونهای مردانه بسیار زیادی (آندروژن)بوسیله تخمدانها تولید می شوند. این وضعیت باعث بزرگ شدن آنها شده و حفرات یا كیستهای پر مایع زیادی تولید می شود. اغلب ابتدا طی سالهای نوجوانی ظاهر می شوند.بر اساس نوع و شدت وضعیت ، با داروهای تنظیم كننده تعادل هورمونی و قاعدگی درمان می گردد.

- تورشن تخمدانی یا پیچش تخمدان : می تواند رخ بدهد كه در این حالت تخمدان بدلیل بیماری یا اختلال رشدی پیچیده می شود .این پیچش جلوی جریان خون را در عروق خونی كه تخمدانها را تغذیه و حمایت می كنند می گیرد. شایعترین علامت درد تحتانی شكم است .جراحی معمولاً‌ برای درمان آن لازم است .

مشكلات عادت ماهانه

مشكلات متعددی می توانند عادت ماهانه رادر دختران تحت تاثیر قرار دهند.بعضی از شایعترین موارد عبارتند از:

- دیس منوره : زمانی است كه دختری پریودهای دردناك دارد.

- منوراژی (قاعدگی با خونریزی زیاد) : زمانی است كه دختری پریودهای بسیار سخت همراه با خونریزی زیاد دارد .

- الیگومنوره (قاعدگی ناقص ) : زمانی است كه دختری پریود نمی شود یا پریود نامنظم دارد حتی با وجودیكه برای مدتی پریود داشته یا باردار نیست .

- آمنوره ( فقدان قاعدگی ) : زمانی است كه دختری تا سن 16 سالگی یا 3 سال پس از شروع بلوغ پریودش آغاز نشده است ،تاسن 14 سالگی علائم پریود نداشته است یا پریود های عادی داشته ولی به دلایلی غیر از بارداری عادت ماهانه اش متوقف شده باشد .

عفونتهای دستگاه تناسلی مونث

بیماریهای منتقله از راه جنسی : این موارد عبارتند از عفونتها و بیماریهایی چون بیماری التهابی لگن(PID)،ویروس نقص ایمنی انسان/سندرم نقص ایمنی اكتسابی (HIV/AIDS)،ویروس پاپیلوم انسان(زگیل تناسلی یا HPV)،سیفلیس،كلامیدیا،سوزاك و تب خال تناسلی،اكثراً از طریق تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند.

- سندرم شوك توكسیك (سمی ) : این بیماری غیر شایع بر اثر سموم رها شده در بدن طی نوعی عفونت باكتریایی كه بیشتربه علت باقی ماندن طولانی مدت تامپون داخل بدن می باشد رخ می دهد.تب شدید ،اسهال،استفراغ و شوك از علایم بیماری است .

اگر فكر می كنید كودكتان علائمی از نظر مشكلات در دستگاه تناسلی اش دارد یا سوالاتی در مورد رشد و نمو وی دارید با پزشكش صحبت نمایید. اكثر مشكلات دستگاه تناسلی مونث قابل درمان هستند .

? برای مشاهده کامل به [] مراجعه کنید ?
نویسنده : معتمد ? تاریخ : 08:58 ق.ظ ? نظرات ( ) ? لینک مطلب
صفحات دیگر سایت

عضویت در سایت

عطر ماه تولد پسران و دختران

 ™ Copyright © 2008  All rights reserved © Power By : javananbian2.mihanblog.com